Ana sayfa Genel Şeker Beyninizi Nasıl Etkiler?

Şeker Beyninizi Nasıl Etkiler?

458
şeker glikoz beyin zihin psikoloji

Canınız sık sık çikolata mı çekiyor? Tatlısız bir akşam yemeğini yemekten saymıyor musunuz? Pastane vitrinindekiler görünce kendinizden mi geçiyorsunuz? Ne oluyor da beyin şekere karşı koyamıyor?Şeker, neden birçok insanın zaafı?

Şekerin beyninizi nasıl etkilediğini bilmek, dilinize değdiği andan itibaren vücudunuza ne yaptığını bilmek önemli, çünkü sadece tatlılarda değil, birçok paketli gıdada şeker mevcut. Aslında farkında olmadan gün içinde şekere maruz kalıyoruz.

Vücudun Şekere Olan Fizyolojik Tepkisi

Şeker, dilinize değdiği an, tatlı reseptörleri uyarır. Bu reseptörler, beyne tatlının vücuda girdiği mesajını iletir. Başta serebral korteks olmak üzere beynimizde birçok bölge çalışmaya başlar. En kritik uyarılan bölge ise ödül bölgesidir. Beyin, şekeri ödül olarak algılar. Bu ödül beynin çok hoşuna gider ve size emri verir: ‘’ikinci lokmayı da al!’’. Genelde bir lokma tatlı yiyip duramamamızın sebebi budur. Beyin size duramamanızı söyler. Ancak beynin ödül sistemini fazla uyarmak birçok probleme yol açar. Örneğin, yediğiniz yemek üzerindeki kontrolü kaybetmek, tatlı yoksunluğu çekmeye başlamak ve şekere olan toleransın artması bunlardan bazılarıdır.

Şeker beyinle sadece doğrudan değil, dolaylı yoldan da iletişime geçer. Mideniz tatlı ile dolduktan sonra beyninize ‘’artık yeme’’ sinyalini gönderir. Mideniz tıka basa dolduğunda, vücudunuz dopamin salgılamaya başlar. Dopamin; alkol, sigara ve uyuşturucu kullanıldığında salgılanan bir haz nörotransmiteridir (beyne mesaj ileten nöron). Beyin dopaminin verdiği hazzı her seferinde daha çok ister. Bu da şekere bağımlı olmanıza neden olur. Örneğin brokoli yerken böyle bir etki görülmezken, şekerli gıdalarda bu etki görülür.

Peki beyin sağlıklı yediğinde mutsuz mu? İlk başlarda değil. Dengeli bir tabak yediğiniz bir akşam yemeği düşünün. Sağlıklı beslendiğiniz için mutlu hissettiniz değil mi? Evet, beyin bu sefer dopamin salgıladı. Ancak, her gün bu şekilde beslendiğinizde dopamin salgılamamaya başlayacak . Çünkü beyin yeni yemekler yemeyi, yeni tatlar almayı çok seviyor.  Sıkı sıkı diyet yaparken bir gün patlama noktasına gelene kadar sağlıksız yiyeceklere yönelmenizin sebebi de bu.

Peki sürekli şeker içeren yemekler tüketirseniz dopamin seviyenize neler oluyor? Sağlıklı diyetin aksine, her gün tüketilen şekerli gıdalar beyindeki dopamin seviyesini değiştirmiyor. Hatta, bir süre arttırıyor. Daha sonrasında ise sabitleniyor.

Şekeri Tamamen Bırakmak mı Gerekir?

Şekerler, tatlılar, çikolatalar veya daha masum olan meyve şekerleri. Birçok şeker türü bulunmaktadır. Fazla tüketildiğinde bağımlılık ve kiloya sebep olur. Fakat haftada bir yenen bir tabak tatlı kimseyi öldürmez veya bağımlı yapmaz. Hayatta tatlılara ve şekere de yer vardır. Bunları kısıtlamayı başaranlar elbette var. Ancak her kısıtlama herkese iyi gelmeyebilir. Daha önce de söylediğimiz gibi, kısıtlamalar veya tamamen kesmek daha sonrasında aşırı tüketime yol açar. Bu nedenle her şeyi ölçülü tüketmek kendinize yapacağınız en büyük iyiliklerden biri olacaktır.

 

Bir önceki yazımız olan Fikirleriyle Psikolojiyi Aydınlatan 10 Önemli Psikolog başlıklı makalemizde bandura, bilim ve bilim insanı hakkında bilgiler verilmektedir.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here