Ana sayfa Kendine Yardım Zehirli Bir İlişkide Olduğunuzu Gösteren 5 İşaret

Zehirli Bir İlişkide Olduğunuzu Gösteren 5 İşaret

249

Fiziksel, cinsel, ekonomik ya da psikolojik olarak istismar edildiğiniz bir ilişkide olduğunuzda bu ilişkinin sizin için zehirli olduğunu bilirsiniz. Belki başlarda fark etmezsiniz ama sonradan manipülasyonlar o kadar kuvvetli hale gelir ki, görmemek imkansızdır. Hatta kimi zaman o kadar belirgindir ki siz görmek istemeseniz de çevrenizdekiler sizi uyarır. Ancak ya ilişkide istismar yoksa? Bu durumda zehirli denebilir mi gene de? Kimi zaman bu ilişkiler istismar döngüsünden daha tehlikeli dahi olabilir. Fark etmeden yavaş yavaş öz saygınızı tüketir, sizi kendinize yabancılaştırır. Aşağıdaki beş işaret ilişkinizin zehirli olduğunu gösterebilir:

  1. Sinsice Karaktere Saldırılar: Birinin karakterine yönelik saldırılar her zaman çok net fark edilebilir olmayabilir. Kimi zaman bunlar kötü niyet taşımaz ama gene de zarar verebilir. Örneğin hızlıca yemek yiyen partnerine şakasına ‘domuz gibi yiyorsun’ diyen bir kişiyi düşünün. Bunu gerçekten şaka yapmak amaçlı söylemiş olabilir fakat bunu söylediği yeme bozukluğu ile savaşıyorsa? Bu durumda bu cümlenin etkisi bir şakadan ziyade yaralayıcı olabilir. Sinsice veya gizli bile olsa karaktere yönelik bazı yorumlar gerçekten acı verici, zehirleyici etki bırakabilir.
  2. Fark etmeden Kontrol Etme: Sizin yapmanız gerekenleri belirleme, konuşmamanız gereken insanlarla konuştuğunuzu ima etme, kontrol edici sorular sorma gibi en başta zararsız gözüken ancak yakından bakıldığında sizin sürekli olarak kendinizi sorgulamanıza neden olan davranışlar da dikkat etmeniz gereken noktalardır. Kendinizi onsuz bir şey yaparken düşünemiyorsanız, her aktivitede mutlaka o da yer alıyorsa, ondan önce yaptıklarınızdan fark etmeden çok fazla taviz verdiyseniz uyarı sinyalleri var demektir.
  3. Kıskanç Pasif Agresif Davranış: Kıskançlık hissetmeyle ilgili yanlış ya da zehirli bir taraf yoktur. Kıskançlık hissiyatı insan olmanın son derece doğal bir tepkisidir. Burada dikkat etmeniz gereken nokta karşınızdakinin bu hisleri konusunda sizi suçlayıp suçlamadığıdır. Sizi kısıtlamaya çalışıyor mu? Sizin sıkıntılar yarattığınızı düşünüyor mu? Size kendinizi güvensiz ve suçlu hissettiriyor mu? Öyleyse bu kıskançlık sizin için tehlikeli bir boyuta gelmiş demektir.
  4. Asla Sorumluluk Almama: Yarattığımız sıkıntıları her zaman sahiplenemeyebiliriz. Kimse mükemmel değildir. Ancak sorumluluğu bir şekilde almamız gerekir. Bu olgunlaşmak için gereklidir. Özellikle ikili ilişkilerde bir taraf hiçbir şekilde sorumluluk almıyorsa, bütün hatayı karşındakinde buluyorsa  bu durum sizin için zehirli olmaya başlar.
  5. Çok Uzun Süre Negatif Davranma: Herkesin mutsuz olduğu zamanlar olur. Ama partneriniz mutlu olmaya yönelik hiçbir çaba sarf etmiyorsa ve sizi de kendi karanlığına davet ediyorsa bu mutsuzluğun size de bulaşacağı ve sizin yaşam kaliteniz için de tehlikeli bir noktaya evrileceği anlamına gelir.

Bir önceki yazımız olan Etkili İletişimin 5 Sırrı başlıklı makalemizde etkili iletişim, iletişim ve iletişim becerisi hakkında bilgiler verilmektedir.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here