Ana sayfa Gündem Uzaktan Eğitim Haftası Başlıyor… Aileler ve Öğrenciler İçin Öneriler

Uzaktan Eğitim Haftası Başlıyor… Aileler ve Öğrenciler İçin Öneriler

512

Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk 23 Mart 2020 Pazartesi gününden itibaren başlayacak uzaktan eğitim uygulaması ile ilgili önemli açıklamalar yaptı.

Öncelikli çocuklar ve gençlere artık Bahar Tatili haftasının bittiğinin ve Uzaktan Eğitime başlandığının altının çizilerek vurgulanması gerekiyor.

Uzaktan eğitimin uzayıp uzamayacağına Bilim Kurulu’nun alacağı tavsiye kararları doğrultusunda karar verilecek. Bakan Selçuk’un bu açıklamasından kesin olarak bildiğimiz Uzaktan Eğitimin önümüzdeki hafta için aktif olacağıdır. Uzaktan eğitimde müfredattaki dersler televizyondan verilecek, dersler 20 dakika sürecektir. Buna ilaveten Eğitim Bilişim Ağı EVA aktif olarak kullanılacaktır.

Bu hem öğrenciler hem veliler için büyük bir değişiklik mutlaka. Her değişim ile birlikte uyum süreci gelmektedir.

Orta son ve lise son sınıftaki öğrenciler ise liseye ve üniversiteye giriş sınavları hakkında endişelenmektedir. Bakan sağlık koşulları gerektirirse sınavların ertelenebileceğini ancak görüşünün sınavları zamanında yapmak yönünde olduğunu açıklamıştır. Bakan özellikle sınavda yüz yüze işlenen konulardan soru sorulacağını vurgulamıştır.

UZAKTAN EĞİTİMDE AİLELERE VE ÖĞRENCİLERE ÖNERİLER

  • Zamanızı planlayın.

Dersler sabah 09.00′ da başlayacak. Her ne kadar derslerin tekrarı yayınlanacak olsa da buna gerek kalmayacak şekilde ders saatinde ekran başında olmanız önerilmektedir. Örgün eğitimde olduğu gibi sabah erken kalkmak, güne hazırlanmak ve kahvaltı yapmak dersi dinlerken odaklanmanıza yardımcı olacaktır.

  • Çalışma ortamını düzenleyin.

Çalışma ortamının dikkat dağılmasına neden olabilecek etkenlerden arındırılması gereklidir. Televizyondan veya webden ders dinlerken farklı seslerin azaltılması ve mümkünse bir çalışma masasında oturulması önerilmektedir. Yemek içme gibi ihtiyaçlarınızı ders aralarında karşılayabilirsiniz.

  • Eğitim Bilişim Ağını kullanın.

MEB tarafından hazırlanan Eğitim Bilişim Ağı websitesini kullanmayı öğrenin. Buradaki ek kaynakları ve çalışmaları kullanın.

  • Dinlerken not alın.

Dersi dinlerken önemli bulduğunuz yerleri veya anlamadığınız yerleri mutlaka not alın. Sorularınız için öğretmenlerinizden veya ailenizden destek alabilirsiniz. Gerekirse tekrar derslerini dinleyebilirsiniz.

  • Sınıf öğretmeniniz ve arkadaşlarınızla iletişimde kalın.

Uzaktan eğitimde en çok eksikliğini hissedebileceğiniz şey öğretmeniniz ve arkadaşlarınızla öğrendiklerinizi paylaşabilmek olacaktır. Mesaj, mail ve görüntülü konuşma gibi imkanlarla ve uygun zamanlarda okul çevrenizle iletişimi sürdürün.

  1. Kendinizi disipline edin.

Pek çok araştırma uzaktan eğitim veya online derslerin kişilerin kendi kendilerini disiplin etme becerilerini geliştirdiğini göstermektedir. Tahmin edersiniz ki online bir dersi sıkılınca dinlemeyi bırakmak, ekrandan çıkmak, dikkat dağıtıcı bir şeye ilgiyi yöneltmek çok daha kolaydır. Fakat dikkati dağıtan uyaranlardan uzak durmak ve ders zamanlarını bölmemek, sınıfta ders dinliyormuş gibi davranmak kendinizi disipline etmenize yardımcı olacaktır.

 

 

 

 

 

Bir önceki yazımız olan İzole Günlerde Zamanı Etkili Yönetmek başlıklı makalemizde corona virüs, sosyal izolasyon ve zaman planlama hakkında bilgiler verilmektedir.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here