Ana sayfa Genel Psikoterapi Nedir, Ne Değildir?

Psikoterapi Nedir, Ne Değildir?

435
bilişsel davranışçı terapi
https://pixabay.com/tr/photos/psikoloji-psikoterapi-terapi-odas%C4%B1-531071/

Psikoterapi Nedir? 


Psikoterapi denince aklımıza ne geliyor? Koltuğa uzanmış bir danışan ve elinde saatle onu hipnotize etmeye çalışan bir uzman? Sosyal medya, filmler ve diziler, kitapların da etkisiyle ülkemizde psikoterapiye olan ilgi ve merak oldukça arttı. Fakat psikoterapi gerçekten bize yansıtılan şey mi, yoksa bambaşka bir dünya mı?

Psikoterapi kişinin var olan sorunlarını keşfetme, bu sorunlarla baş etme stratejileri geliştirme ve kişinin hayatına duygusal ve davranışsal olarak sağlıklı devam edebilmesine katkı sağlama aracıdır. Kişi hayatındaki olaylara nasıl tepkiler verdiğini, neler hissettiğini, inançlarını ve tutumlarını bir uzman yardımı ile keşfetme ve kendini geliştirme fırsatı yakalar.

Psikoterapi Ne Değildir?

Psikoterapi danışan ile terapistin karşılıklı kahve içip danışanın problemleri hakkında sohbet edip bitirilen bir ortam değildir.

Psikoterapi bir sihirli değnek değildir. Tek seansta hayatı değiştiremez.

Bir zayıflık göstergesi değildir, herkes terapiye ihtiyaç duyabilir.

Psikologlar falcı veya medyum değildir. Sizin hayatınızla ilgili öngörülerde veya yorumlarda bulunmazlar. Sizi ne yapıp yapmayacağınız konusunda yönlendiren kişiler değillerdir.

Psikolog tek seansta sizin probleminizi anlayıp sorununuzu çözecek kişi değildir.

“Arkadaşımla da konuşunca rahatlıyorum, ne etkisi var psikoterapinin?’’

Terapist öğüt veren, teselli eden kişi değildir. Danışan ile terapist etik bir çerçeve içerisinde görüşmelerini sürdürürler. Terapist kişiyi yargılamaz, yorum yapmaz. Terapist, terapötik yöntemlerle danışanın kendi gerçeklerini farkına varmasına ve kişinin kaliteli yaşam sürebilmesi için kendini geliştirmesine eşlik eder.

Psikoterapiyi Kim Uygulayabilir?

Psikoterapi, psikoloji lisans ve yüksek lisans eğitimlerini tamamlamış ve çeşitli psikoterapi eğitimleri almış psikolog ve tıp fakültesi mezunu psikiyatristler tarafından uygulanabilir. Psikolog unvanı psikoloji mezunlarına aittir.  Psikoloji biliminde birçok psikoterapi yöntemi bulunmaktadır. Terapist ilk birkaç seansta sizi tanır ve sorunlarınızı belirleyerek size en uygun terapi yöntemini belirleyerek sizinle terapiye başlar.

En bilinen psikoterapi yöntemleri

 • Bilişsel Davranışçı Terapi,
 • EMDR Terapi,
 • Şema Terapi,
 • Psikodinamik Terapi,
 • Psikodrama,
 • Oyun Terapisi (çocuklara yönelik),
 • Gestalt Terapi,
 • Sanat terapileri (müzik, resim, dans…)

 Neler Psikoterapi Yöntemi Değildir?

 • Homeopati,
 • Akupunktur,
 • Hafıza Temizleme/silme,
 • Doğum haritaları gibi bilimsel dayanağı olmayan, psikoloji ile ilgisi olmayan alternatif tıp yöntemleri veya mistik inançlar psikoterapi değildir.

Psikoterapi Ne Kadar Sürer?

Bu kişinin ihtiyaçlarına, terapi yöntemine, görüşme sıklığına göre değişkenlik gösterir.

 

 

 

 

Resim : https://www.freepik.com/free-vector/psychologist-concept-illustration_8426451.htm?epik=dj0yJnU9cGJLNVBoVGZXZmk1VTZzaWFNUlVDNy1GdjV4cTRPOHMmcD0wJm49Y1ZiSlVxQ0tUWmV5OFBTckdFRkg3QSZ0PUFBQUFBR0FWVkxj

 

Bir önceki yazımız olan Toplum Önünde Konuşma Korkusu: Glossophobia başlıklı makalemizde glossophobia, sosyal fobi ve sosyal kaygı hakkında bilgiler verilmektedir.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here