Ana sayfa Psikolojik Filmler Akıl Oyunları

Akıl Oyunları

374
https://pixabay.com/tr/photos/filmi-film-rulo-film-%C5%9Feridi-analog-3057394/

Film adı: Akıl Oyunları

Yıl: 2001

Tür: Dram, Biyografi

Yönetmen: Ron Howard

Oyuncular: Russell Crowe, Jennifer Connelly, Paul Bettany

Imdb:  8,2 / 10

Ünlü matematikçi John Forbes Nash’ın gerçek hayat hikayesini konu alan Akıl Oyunları, en iyi film ve en iyi uyarlama senaryo dahil olmak üzere dört önemli dalda Oscar ödülü almıştır. 

1959’da psikanalitik yönelimli klinisyenler tarafından şizofreni teşhisi almış bir kişiyi canlandıran Russell Crowe, Nash karakteri ile seyirciye psikotik semptomlar olan sanrıları ve halüsinasyonları başarılı bir şekilde göstermiştir. 

Filmde John Nash, Princeton Üniversitesi’nde zor kişiliğe sahip ve sosyal ilişkileri zayıf olan bir kişidir. Üstün zekası sayesinde genç yaşta yürüttüğü çalışmalar ile matematik dünyasının önemli isimlerinden biri haline gelir, ancak hükümet ile birlikte çalışmaya başladığı anda psikotik semptomlar yaşamaya başlar ve aniden hayatı değişir. Şizofreni teşhisi ardından depresif belirtiler de yaşar. Filmin sonuna doğru Nash’ın Paranoid Şizofreni ile verdiği mücadelesi ve eşinin olağanüstü desteği ile iyileşme dönemi çok iyi tasvir edilmiştir. Bu iyileşme sürecin sonrasında Nash, tekrar Princeton’a döner, ancak bu sefer kendisi bir profesördür. 

Bir önceki yazımız olan Zindan Adası başlıklı makalemizde film önerisi, halüsinasyon ve kişilik bölünmesi hakkında bilgiler verilmektedir.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here