Ana sayfa Genel Kahvenin Anksiyete İle Bağlantısı

Kahvenin Anksiyete İle Bağlantısı

934
https://pixabay.com/tr/vectors/kontrol-listesi-kontrol-1266989/

Kahvenin birçok faydası olmasına rağmen kahvenin ana aktif maddesi olan kafein için aynı şeyleri söyleyemeyiz. Kafein; sinirlilik, uykusuzluk, huzursuzluk, baş ağrısı, sindirim sorunları, hızlı nabız gibi istenmeyen yan etkilere yol açabilmektedir.

Peki kafeinin anksiyete üzerindeki etkisi nedir? Kahve endişeye neden olabilir mi? Kafeinin yan etkileri doğrudan endişeye neden olmasa da, genel olarak kaygıya eğilimli kişilerde semptomları kötüleştirebilir.  Kafein tüketimi ile birlikte  artan anksiyete belirtilerinin nedenlerinden bazılar şu şekildedir;

  • Kafein, kalp atış hızını, kan basıncını ve stres hormonu seviyelerini artırarak vücudun stres eşiğini düşürür ve stres tepkisini artırır.
  • Kafein, kişilerin derin uyku evrelerinin kalitesini azaltır. Bu nedenle yeterli miktarda kaliteli uyku alımı engellenir ve kişide kafeine bağlı uyku bozukluğu gelişebilir.
  • Kafein, kan şekerini düşürerek hipoglisemiyi şiddetlendirebilir. Düşük kan şekeri bireyin vücudunda anksiyete belirtilerine benzer etkiler çıkartır. Örneğin, gerginlik, sinirlilik ve aşırı terleme gibi.
  • Kafein, ruh sağlığınız için önemli olan mineral ve vitaminlerin vücudunuzdan atılmasına neden olur. Bunlardan biri, anksiyetenin yaygın bir belirtisi olan B vitamini eksikliğidir.
  • Kafein, panik atak semptomlarının sıklığını ve şiddetini arttırabilir. Anksiyete bozukluğuna sahip 72 ve hiçbir rahatsızlığı olmayan 26 kişi dahil edilerek yapılan bir çalışmada, katılımcılara 480 mg’lık kafein takviyesi verilmiştir. Çalışma sonucunda ise anksiyete bozukluğu olan hastaların yaklaşık %61’inde panik atak belirtileri, kontrol grubunda ise hiçbir belirti olmadığı bildirilmiştir.

 

 

https://www.goodrx.com/blog/does-coffee-caffeine-cause-anxiety/

https://bebrainfit.com/caffeine-anxiety/

 

 

Bir önceki yazımız olan Kararsızlıkla Nasıl Başa Çıkacaksınız? başlıklı makalemizde doğru seçim yapmak, karar verememek ve karar verme güçlüğü hakkında bilgiler verilmektedir.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here