Ana sayfa Kendine Yardım Uyku ve Stres: Uykusuzluğu Azaltmak için İpuçları

Uyku ve Stres: Uykusuzluğu Azaltmak için İpuçları

538

Korona virüs salgınının yarattığı bu zorlu dönemlerde maruz kaldığımız stres ve beraberinde gelen kaygılarımız bütün bir geceyi uykusuz geçirmemize sebep olabilir. Kaygı ve korku gibi duyguların ardından genellikle uyku bozukluklarına ait belirtiler ortaya çıkmaktadır. Uykusuzluk bireyleri strese daha yatkın hala getirmekte, duygusal hassasiyete ve enerji kaybına yol açmaktadır.

Stres ve kaygının uyku üzerinde oluşturmuş olduğu etkinin tam tersi de mümkündür. Bazı insanlar uykusuz kalırken bazıları da normalde ihtiyaç duydukları süreden çok daha fazlasını uykuda geçirmeye başlayabilirler.

Uykusuzluk yaşayan kişiler uyumak için büyük bir çaba harcamakta, bazen de kendilerini zorlamaktadırlar. Bu zorlanma vücudun uyku düzenleme sürecini bozmakta ve kişinin uykuya geçiş sürecinde rahatlamasına engel olmaktadır.  Oluşan baskı nedeniyle gece boyunca süren uyku mücadelesi kişiyi daha da yorgun kılmakta ve bu sefer de gün içinde yorgunlukla ilgili belirtiler ortaya çıkmaktadır. Gün içindeki düşük enerji duygusal açıdan kişiyi daha duyarlı hale getirmekte ve stres faktörleriyle başa çıkmakta zorlanmasına ve daha fazla kaygı hissetmesine neden olabilmektedir.

Kaygı, tehlike arz eden durumlarda bedenimizde korunmak ve hayatta kalmak için uyarı mekanizması olarak çalışmaktadır. Ancak kaygının seviyesi çok fazla arttığında ve kaygı kontrol edilememeye başlandığında artık bu uyarı mekanizması işlevselliğini yitirerek bazı semptomlar yaratmaya başlar. Bu semptomlardan bir tanesi sürekli uyarım altında olan vücudun uyku ve uyanıklık döngüsünün bozulmasıdır. Kaygı ile ilişkili uyku bozuklukların arasında;

 • Uykuya dalmakta zorluk
 • Uykuda kalmakta zorluk
 • Gece boyunca periyodik olarak uyanma
 • Huzursuz uyku
 • Kötü rüyalar bulunmaktadır.

Uyku yoksunluğu yaşamak bağışıklık sisteminin zayıflamasına neden olmaktadır. Corona Virüs salgınıyla mücadele edilen bugünlerde yeterli ve kaliteli uykuya normalden daha fazla ihtiyaç duyduğumuz için uykuyla ilgili düzenlemeler yapmak gerekmektedir.

Uyku Yoksunluğunu Azaltmak İçin İpuçları

 • Erkenden yatağınıza gitmeyin

Bilinenin aksine normalden daha uzun süre yatakta kalmak vücudunuzun sağlıklı olan uyku-uyanıklık döngüsünü bozmakta ve gece boyunca uykuda bölünmeler ortaya çıkarmaktadır. Uykunuzun olmadığı durumlarda da yatağınıza uzanıp uyumak için mücadele etmeyin.

 • Uyku ilaçlarından uzak kalın

Uyku ilaçlarının geçici olarak sağladığı fayda size cazip gelebilir ve işinizi kolaylaştırabilir ancak bu ilaçları uzun vadede kullanımı tam tersi etki yaratabilmektedir.

 • Uyku saatlerinizi rutine koyun

Kendinize yatma zamanı ve uyanma zamanı için düzenli bir program oluşturun. Bunu bir rutin haline dönüştürün. Bu rutin alışkanlık haline döndüğünde bedeniniz de bu düzene uyarak belirli saatlerde uyanma ve uykuya dalma alışkanlığı edinmiş olacaktır.

 • Uykuya dalmak için alkol vb. madde kullanımlarından kaçının

Rahatlama ve gevşeme hissi yaratacak alkol vb. maddeleri kullanmak uykuya geçişi kolaylaştırıyor gibi görünse de bu geçici rahatlama hissini veren maddeler uzun vadede uyku bölünmeleri, erken uyanma ve gündüz saatlerinde uyku-uyanıklık problemleri yaşama gibi birçok olumsuz etkiyi beraberinde getirmektedir.

 • Yatak odanızda çalışmayı bırakın

Küresel salgın nedeniyle birçok kişi evinden çalışmaya devam etmektedir. Bu süreçte çalıştığınız odanın yatak odası olmamasına özen gösterin. Kendiniz için yeni bir çalışma alanı oluşturun ve iş ve uyku alanlarını ayrı tutun.

 • Aktif kalın

Evden ayrılmadan egzersiz yapmak oldukça zor olabilir hatta küçük bir alanda sıkışıp kaldığınızı hissedebilirsiniz. Bu süre zarfında fiziksel olarak aktif olmak için sosyal medya aracılığı ile egzersiz videolarını kullanabilir, ev işlerinde zaman harcayabilirsiniz.

 • Günlük plan oluşturun

Günlük rutininizi elinizden geldiğince korona virüs tehdidinden önceki günlük yaşamanıza benzer tutmaya çalışın. Evden çalışıyorsanız iş disiplininizi devam ettirin. İşe gider gibi uyanın, günlük bakımınızı yapın ve giyinin. Arkadaşlarınızla dışarıda görüşemiyor olabilirsiniz ancak iletişimde kalmaya özen gösterin her gün görüntülü konferanslar ile sevdiklerinizle belirli saatlerde bağlantı kurun.

 

 

Kaynak

https://www.psycom.net/coronavirus-insomnia

Bir önceki yazımız olan Evden Çalışmanın Stresi İle Baş Etmek başlıklı makalemizde evde çalışma stresi, evde kal ve evden çalışma hakkında bilgiler verilmektedir.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here