Ana sayfa Kendine Yardım Hayal Kırıklığı İle Baş Etmek İçin 5 Strateji

Hayal Kırıklığı İle Baş Etmek İçin 5 Strateji

604

Hepimiz tüm çabamıza rağmen hedeflerimize ulaşamadığımız zaman hayal kırıklığı yaşarız. Peki o anlarda duygularımızı iyileştirmek ve davranışlarımızı kontrol etmek için ne yapmalıyız? Aşağıda, hayal kırıklığını kabul etmeye ve yaklaşımınızı değiştirmeye yönelik beş pratik baş etme stratejisinden bahsedilmiştir.

1. Yaşanılan durumun gerçekliği ile yüzleşin.

Kötü bir durumun gerçekliğini reddetmek, sorunları çözmek için sizi ya da yaşanılan durumu daha kötü hale getirmektedir. Farkındalık, değişimin ilk adımı olarak görülmektedir. Bu nedenle deneyimlenen durumun gerçekte ne olduğu ile yüzleşmeye istekli olun.

2. Kaybolan hayallerinizin yasını tutmak için kendinize izin verin.

 Yas, yaşanılan durumu kabul etmek ve yola devam etmek için yaşanması gereken bir süreçtir. Duygularınızla şefkatli bir şekilde bağlantı kurmak ve bu duyguları deneyimlemek için kendinize zaman ayırın.

3. Kendinizi mağdur olarak algılamaktan vazgeçin.

Durumunuz ne olursa olsun her zaman başa çıkacak seçenek ve beceriler vardır. Daha önce yaşadığınız hayal kırıklıklarıyla nasıl  baş ettiğinizi hatırlayın. Bu becerilerinizi bu duruma nasıl entegre edebileceğinizi düşünün.

4. Beklentilerinizin gerçekçi olup olmadığını kontrol edin.

Bazen kendimize, farkında olmadan, ulaşılamayacak hedefler koyabiliriz. Hayal kırıklığı yaşadığınız duruma ilişkin bir gerçeklik sınaması yapın. Belki de ulaşılamayacak bir beklentiye girdiğiniz için şu anda hayal kırıklığı yaşıyor olabilirsiniz.

Hedeflerinizi oluştururken ulaşılabilir ve gerçekçi olmasına özen gösterin. 

5. Kendinize nazik olun

İşler yolunda gitmediğinde bu sadece sizin yanlış bir şey yaptığınız anlamına gelmeyebilir. Örneğin, kötü giden bir ilişkinin sonlanması ile birlikte kendinizi suçluyor ve yargılıyor olabilirsiniz. Karşı tarafın da sorumluluğunun olabileceğini hiç düşündünüz mü?

Kendinizi değerlendirirken şefkatli bir tutum benimseyin. Böylece hayal kırıklığı ile suçluluk duygusu içinde sıkışıp kalmazsınız.

 

Bir önceki yazımız olan İyi Bir Evlilik için “9 Psikolojik Görev” başlıklı makalemizde çiftler arasındaki sorunları aşmak, evliliği korumak ve evliliği kurtarmak hakkında bilgiler verilmektedir.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here