Ana sayfa Kendine Yardım İyi Bir İzlenim Bırakmanın Yolları

İyi Bir İzlenim Bırakmanın Yolları

260

Karşınızdakini Nasıl Etkilersiniz?

Yakınlık kurmak sadece romantik ilişkiler için değil, hayatımızın her alanında gereklidir. İş ortamı, arkadaşlık, günlük ilişkiler… Her konuda diğerleri ile iletişime giriyoruz. Peki onlarla yakınlığı nasıl kurabiliriz? Nasıl kendimize dair iyi bir izlenim bırakabiliriz? Aşağıda bu konuda dikkat etmeniz gereken birkaç yöntem yer almaktadır:

  • Göz Teması: İyi bir göz teması önemlidir. Ancak uzun uzun gözlerinin içine bakarak karşınızdakini rahatsız edecek seviyede tutmamanız gerekir. Göz kırpmaksızın, uzun yaptığınız bir bakış karşınızdakinin göz temasından rahatsız olmasına neden olur. 
  • Yüz İfadeleri: Yakınlık kurabilmeniz için yüz ifadeleriniz olumlu olmalıdır. Asık suratlı ve mutsuz görünen insanlar genellikle diğerleri tarafından itici bulunur.
  • Gülümseme: Sıcak ve gerçek bir gülümseme yakınlık kurmak için en etkili yollardan biridir.
  • Baş Sallama: Biri ile konuşurken aynı fikirde olduğunuzda başı sallamak cesaretlendirici ve samimi bir jesttir.
  • Rahat Bir Duruş: Rahat bir duruşta olmanız sizi kendinizden emin ve kolay anlaşılabilecek biri gibi gösterir.
  • Yansıtma: Ayna etkisi de denilen karşıdakinin hareketlerini yansıtma durumu aşamalı olarak yapılmalıdır. Aksi halde karşınızdaki sizin onu taklit ettiğinizi düşünür ve durum ters teper. Yansıtmaya başlamanın en iyi yolu sadece bir parça ile başlamaktır. Eli masaya koyan birinin karşısında eli masaya koymak gibi. Bir süre sonra sizin hareketlerinize bağlı karşınızdakinin hareketleri de değişiyorsa, bu konuda başarılı olmuşsunuz demektir.
  • Dikkat: Biri ile yakınlık kurmak istiyorsanız, dikkat çok büyük önem taşır. Karşınızdakinin söylediklerini dikkatle dinlemeli, cevap vermeden önce konuşmasını bitirmesini beklemelisiniz.
  • Kendini Açma: Pek çok insan kendini başkalarına açmakta güçlük çeker, ancak bu yakınlık kurmak için oldukça gerekli bir yoldur. Siz kendinize dair bir şey paylaşırsanız, karşınızdaki de kendine dair bir şey paylaşacaktır.

 

 

Kaynak

Webster, R. (2017). Beden Dili Rehberi, Olimpos Yayınları.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here