Ana sayfa Genel Öfkenin 5 Temel Özelliği

Öfkenin 5 Temel Özelliği

242
  • Hiçbir öfke yaşandığı ‘an’ı temsil etmez: 

Öfkenin sebebi her ne olursa olsun, kökenleri sadece o andan kaynaklanmaz. Her öfkenin mutlaka bağlantılı olduğu başka olaylar zinciri vardır. Genellikle öfke belirli olayların birikmesi sonucunda bir duygusal patlama şeklinde ortaya çıkar. Öfkenin altındaki tetikleyicileri öğrenmek bu patlamaları önlemek açısından önemlidir. Hayatımızın bazı noktalarında bizi tedirgin eden ve sınırlarımızı zorlayan başka olaylar vardır. Bu nedenle öfkelendiğimiz olaylara sadece o ana yönelik bakmak bizi doğru sonuca ulaştırmaz. Örneğin sevgilisi geç kaldı diye çok öfkelenen bir kişiyi ele alalım. Bu kişi sabah evde suların kesik olmasından ötürü duş alamadıysa, kahvaltı öncesi annesiyle tartıştıysa, otobüs çok kalabalıksa ve soğukta üşümüşse sevgilisinin yanında yaşadığı öfkenin altında tüm bunlar yer alır. 

  • Alınganlık, olayları kişiselleştirmek:

Sebebi ne olursa olsun öfkelenen insanların en temel özelliği alıngan olmalarıdır. Ortamda gelişen olaylar, yaşanan sorunlarda hep kendilerini üzüp, kızdırırlar, olayları kişisel algılarlar. Yani kişi  gelişen olayı tamamen kendisiyle ilgili yorumlarsa sinirlenmesi daha olası olur. Biraz önce verilen örneği düşünelim. Beklediği için öfkelenen kişi “Beni sevseydi bekletmeye gönlü razı olmazdı” diye düşünürse partnerinin geç kalma olayını tamamen kendisiyle ilgili yorumlamış olur. Bu yorum da öfkeyi tetikler. 

  • “Kontrolü Kaybediyorum” kaygısı:

Öfkeli davranışların altında yatan en bariz özelliklerden biri de kontrolün kaybedileceği endişesidir. İnsanlar günlük yaşamlarında muhatap oldukları hayata hükmetmek isterler. Hayatta hepimizin başına kötü şeyler gelir. Bekleyen genç kız örneğine dönersek “Eskiden daha dikkatli davranırdı, yoksa artık beni sevmiyor mu?” veya “Eyvah ilişki kötü mü gidiyor?” diye düşünmeye başlamış, kontrolün elinden gittiğinden korkmuş olabilir. 

  • Tehdit altında hissetmek: 

Öfkeli insanların çoğu kendilerini tehdit altında hissederler. Bu tehdit duygusaldır; kişi ya birilerinin kendisinin karşısında olduğunu hisseder ya da zarar göreceğini düşünür. Bu da onu savunmacı olmaya iter. Ani tepkiler verebilir. 

  • Öfkeyi yaşam biçimi haline getirmek:

Öfkeli insanlar bu durumu o kadar alışkanlık haline getirirler ki zamanla bu davranış onların yaşam biçimi olur. Çevreyi ve kendilerini bu şekilde kontrol etmeye çalışırlar. Öfkenin dışındaki yolları denemezler, düşüncelerini kullanmazlar. Bu kişilerin yaşamlarının en büyük olumsuz tarafı daima kendilerini öfkelendirecek negatif şeyler aramalarıdır. 

Kaynak

Kayaoğlu, M. (2015). Sorularla ve Örnek Vakalarla Öfke Kontrolü, Nesil Yayıncılık:İstanbul

 

Bir önceki yazımız olan Yalancının Beden Dili başlıklı makalemizde beden dili ve yalan hakkında bilgiler verilmektedir.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here