Ana sayfa Kendine Yardım Korkulara Karşı Koymak: Covid- 19 Coronavirüs

Korkulara Karşı Koymak: Covid- 19 Coronavirüs

552

Son 10 yılda meydana gelen en ölümcül grip tehlikesi altındayız. Bu doğru! Hepimiz dünyanın dört bir yanında Coronavirüsun yayılması ile ilgili haberler karşısında ortak bir korku paylaşmaktayız.  Ancak bu korkular bizim işlevselliğimizi etkileyecek düzeye geldiğinde sorunlar da beraberinde gelmeye başlamaktadır. Dünya genelinde 7,7 milyar insanda görülen ancak 3.000’den az ölüm olduğunu göz önünde bulundurduğumuzda korkumuzun mantıksız olduğunu hemen fark edebiliriz. Bu nedenle korkular üzerinde beynimizin işlevlerine bakmak; korkularımızı tanımamız ve onlara karşı bilişsel stratejiler keşfetmemiz açısından oldukça yararlı olacaktır.

Coronavirüsü ile ilgili yeni bilgiler aldıkça beynimizde parasempatik sinir sistemi devreye girer ve ‘’ Savaş ya da Kaç ‘’ yanıtı ortaya çıkarken vücuda kortizol salgılanır. Vücudumuzda salgılanan kortizol odaklanmamızı artırırken bir yandan da potansiyel bir tehdide karşı korunmamızı sağlar. Ancak bu durum ortada gerçek bir tehdit yokken bize fayda sağlamak yerine zarar vermeye başlayabilir. Kişi aşırı odaklanma nedeni ile gerçek bir tehdit olmadığı zaman gereksiz yere takıntılı hale gelebilmekte, ardından kişide şüphe ve paranoyalar ortaya çıkabilmektedir.

Virüs ile ilgili riskleri en aza indirmek için hepimiz üzerimize düşeni yapmalıyız. Bu durumda sakin olmak ve alanında profesyonel kişilerin talimatlarını takip etmek oldukça önemlidir. Sonuçta herhangi bir tehlikeye karşı hazırlıklı olmak kaygımızı azaltmak için önemli bir adımdır. Aynı zamanda Coronavirüs tehdidi için gereken önlemleri aldıktan sonra tehdidi doğru şekilde tanımlamak ve eylemlerimiz için doğru kararlar vermek gerekir.

Coronavirüsü ve bunun gibi tehlikeli veya belirsiz durumlar için korkularımız ile mücadele etmemiz ve aynı zamanda endişelerimiz, korkularımız karşısında sakin kalmayı öğrenmemiz gerekmektedir. Bunun için sessiz bir alanda endişenizi hissetmeniz için kendinize fırsat tanıyın. Hatta şu ana kadar yoga terapi ile tanışmadıysanız, başlamanız için kendinize şans verebilirsiniz. Yoga terapi ”Savaş ya da Kaç” sisteminin ardından vücuda salınan kortizol dengesinin yeniden düzenlenmesine yardımcı olur.

Bir önceki yazımız olan Çiftlerin İyi Sözel İletişim İçin Uyması Gereken Kurallar başlıklı makalemizde çift, çiftlerde iletişim ve eşlerde iletişim hakkında bilgiler verilmektedir.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here