Ana sayfa Kendine Yardım Sözel Olmayan İletişimde Nelere Dikkat Etmeliyiz?

Sözel Olmayan İletişimde Nelere Dikkat Etmeliyiz?

236

İletişim dendiğinde aklımıza hep sözel diyaloglar geliyor. Halbuki kimi zaman davranışlarımızla, konuşmaktan daha çok şey anlatırız. Peki diğerlerinde sözel olmayan nelere dikkat edebiliriz?

   1. Yüz İfadeleri: Mimiklerimizle çoğu zaman, konuşarak olandan çok daha fazla duygu ifade ediyoruz. Duygular ve ifadeler çoğu zaman kültürel köken taşısalar dahi aslında temel olan 6 duygu ifadesi evrensel. Yani öfkelendiğimizde, üzüldüğümüzde, sevindiğimizde, tiksindiğimizde, şaşırdığımızda ve korktuğumuzda aynı yüz ifadelerini sergiliyoruz.
   2. El hareketleri / Jestler: El sallama, işaret etme gibi hareketleri hepimiz iletişim için sıklıkla kullanıyoruz. Ancak bunlar dışında birçok el hareketi de kültüre özgü ve farklı anlamlar taşıyabiliyor. Kimi zaman da duygularımızı el hareketlerimizle ifade ediyoruz. Örneğin gerginken bilinçsiz bir şekilde ellerimizle çok oynuyor, tırnaklarımızı yiyoruz. Tam da bu nedenle karşımızdakinin el hareketlerine bakıyor olmak, onun duygularını anlamakta önemli bir adım taşıyabilir.
   3. Beden Dili ve Duruş: Vücut diline dair yapılan çok sayıda araştırma, aslında vücudumuzla sözel olandan daha fazla şey anlattığımızı ortaya koymuştur. Birinin yalan söylediğini, bizimle ilgilenip ilgilenmediğini, flört edip etmediğini, rahatsız olduğunu, mutlu veya gergin olduğunu vücut dilinden kolayca anlamak mümkün.
   4. Kişisel Alan: Her canlının korumaya çalıştığı bir kişisel alanı vardır. Herkes adeta görünmeyen bir baloncuğun içinde yaşıyor gibidir. Yabancılar, sadece tanıdıklar ve yakın olunanlar farklı mesafelerde tutulur. Kişisel alanın içerisine sadece yakın olunanların girmesine izin verilir. Dolayısıyla birinin size karşı durduğu mesafe aslında sizi ne kadar yakın gördüğüne dair birçok anlam içerir.
   5. Bakışlar: Gözlerin sözsüz iletişimde oynadığı rol uzun zamandan biliniyor. Öyle ki birinin bizimle ilgilenip ilgilenmediğini anlamak için çoğunlukla bize bakışlarını kıstas alıyoruz. Hatta Freud’un bir sözü sıkça kullanılıyor; “Bir insan bir yere bakıyorsa orada ilgilendiği bir şey vardır. Bir insan bir yere hiç bakmıyorsa orada ilgilendiği bir şey kesinlikle vardır”. Uzun zamandır insanların hoşlandığı kişiye bakarken göz bebeklerinin büyüdüğü de bilinen bir durum. Bakışlar flört veya ilgi dışında da küçümseme, tiksinme, dikkat etme gibi birçok şey anlatır. Birini çözmek istiyorsanız gözlerine ve size bakışına mutlaka dikkat edin.
   6. Dokunuş: Kimi insanlar iletişim kurarken dokunmayı severler. Ötekiler ise bunu rahatsız edici bulur. Ama insanların özellikle flört esnasında karşısındakine dokunması yaygındır. Flört haricindeki dokunmalarda ise kadınlar genellikle koruyucu, ilgilenici rol üstlenir ve dokunurlar. Erkeklerde ise dokunma daha ziyade bir güç gösterisi olarak kullanılır.
   7. Görünüm: Renk seçimimiz, kıyafetlerimiz, saç şeklimiz ve dış görünüşümüz kendimizle ilgili farkında olmadığımız çok fazla bilgi veriyor. Örneğin, mutsuz bir ruh halindeysek koyu renkler giyiyoruz. Kendimizi çirkin hissediyorsak daha dekolte ve dikkat çekici kıyafetler giyerek iyi hissetmeye çalışıyoruz. Kültürel normlar da görünüşlerin neyi ifade ettiği konusunda oldukça belirleyici olabiliyor. Örneğin, zayıf ve kaslı görünüşler batı kültüründe kişinin sağlıklı olduğunu, kendine özen gösterdiğini düşündürürken, Afrika’da besinsiz ve sağlıksız olarak yorumlanır.

 

 

 

Kaynak

https://www.verywellmind.com/types-of-nonverbal-communication-2795397

Bir önceki yazımız olan İyi Bir Evlilik için “9 Psikolojik Görev” başlıklı makalemizde çiftler arasındaki sorunları aşmak, evliliği korumak ve evliliği kurtarmak hakkında bilgiler verilmektedir.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here