Ana sayfa Kendine Yardım Yaşanan Salgının Hayata Bakışınıza 5 Şaşırtıcı Etkisi

Yaşanan Salgının Hayata Bakışınıza 5 Şaşırtıcı Etkisi

390
https://pixabay.com/tr/vectors/vir%C3%BCs-maske-corona-hastal%C4%B1k-salg%C4%B1n-4999857/

Hasta olmasak dahi, yaşanan salgın, belirsizlik, tehlike, günden güne artan sayılar hepimizi psikolojik olarak olumsuz etkiledi. Birçoğumuz yoğun stres yaşıyoruz, yorgun, endişeli, kaygılı, korkulu ve hatta öfkeli hissediyoruz. Kimimiz durumun ciddiyetinin henüz tam olarak farkında değil, ötekilerimiz ise fazlasıyla paniklemiş halde. Ancak bakış açımız ne olursa olsun bu salgından sonra birçok şey eskisi gibi olmayacak. Kişisel hijyen, çalışma şartları, diğerlerini önemseme başta olmak üzere yaşanan salgın, hayata ve kendimize dair çok sayıda düşüncemizi değiştirmiş durumda. Sosyal izolasyon sürecimizi nasıl geçireceğimiz de yine kendi elimizde. Bunu kendimizi dinleyeceğimiz, içsel keşfe çıkabileceğimiz ve yeni kararlar alabileceğimiz bir dönem olarak değerlendirmek mümkün. Aşağıda bu salgın süresince kendinizi dinlemeyi seçerseniz fark edebileceğiniz ve bakış açınızı değiştirebileceğiniz 5 konu yer alıyor:

1. Hiçbir şeyin garantisinin olmadığı:

Koronavirüs, kişisel ayrımlarımızın hiçbirini önemsemeden bütün dünyayı etkisi altına aldı. An itibariyle 500 bin insana tanı konmuş durumda. Bunlar arasında İngiltere Prensi Charles da mevcut, Tom Hanks de, Fatih Terim de… Yani içinde bulunduğumuz tehlikeli dönemde hiçbir şeyin garantisi yok. Buna işlerimiz de dahil. Daha şanslı olanlarımız evden çalışmaya devam ediyor. Ancak kimileri hala işe gidiyor. Bir kısmımızın ise gidecek işi kalmadı veya zorunlu ücretsiz izine çıkarıldı. Yani ne sağlığınızın ne de ekonomik durumunuzun bir garantisi var. Belki de salgından sonraki dönemde bunun farkına varmış olmak sizden çok daha kötü durumda olanlara karşı sizi daha anlayışlı kılabilir.

2. Her şeyi kontrol edemeyeceğiniz:

Çoğumuz insanlığın her durumu kontrol altına alabileceğine, bütün dünyaya hükmettiğine dair bir inanca sahibiz. Ancak bu virüs bize ‘doğa’nın hala insanlıktan daha güçlü olduğunu hatırlattı. Hayatımızda olan biten her şeyi kontrol edemiyoruz. Elbette ki yapabileceğimiz, seçebileceğimiz bir sürü şey var. Fakat sonsuz kontrol gücü ellerimizde değil.

3. Basit şeylerden keyif alabileceğiniz:

Sosyal izolasyon döneminde evimizde kaldığımız sürede, görece basit şeylere dahi özlem duyar olduk. Belki güneşli bir günde parkta dolaşmak, belki arkadaşlarımız ile bir kafeye gidip kahve içmek, belki de sadece bir çiçeği koklamak. Özledikleriniz ne olursa olsun, bir şeyi size göstermiş olmalı, o da mutlu olmak için illa büyük şeylere ihtiyacınızın olmadığı, basit şeylerin de size keyif verebildiği…

4. Sahip olduklarınızın değeri:

Bu yazıyı muhtemelen bilgisayarınızdan, cep telefonu ekranınızdan veya i-padinizden okuyorsunuz. Muhtemelen mutfak stoğunuzu çoktan yaptınız ve her gün defalarca kez ellerinizi sabunla yıkıyorsunuz. Kabul edelim, dünyada bu imkanlara hala ulaşamayan çok fazla insan var. Ve sizin bu sahip olduklarınız sizi şanslı kılıyor. Sırf maddi açıdan değil, salgın döneminde çevrenizde arayıp soranlar size ne kadar sevildiğinizi ve önemsendiğinizi hatırlatmış olmalı! Bundan sonraki dönemler için bütün bunların değerini bilmek ise sizin elinizde.

5. Kişisel farklılıkların önemsiz olduğu:

Ortak bir düşman varsa, hepimiz birlikte hareket etmeliyiz. Virüs, siyasi farklılıklar, dini inançlar, ekonomik durum, cinsiyet, yaş fark etmeksizin hepimizi etkiliyor. Hepimiz bunun karşısında ortak bir çağrı olarak #EvdeKal’ıyoruz. Hepimizin yaşamı eşit derecede değerli ve kimsenin bir üstünlüğü yok. Dolayısıyla zaman, kişisel nefretleri ve küçümsemeleri kenara koyma zamanı.

 

 

 

Kaynaklar

https://www.psychologytoday.com/us/blog/motivate/202003/7-surprising-ways-covid-19-is-changing-the-way-you-think

https://www.worldometers.info/coronavirus/

https://www.hurriyet.com.tr/dunya/son-dakika-haberi-ingiltere-prensi-charlesin-corona-testi-pozitif-cikti-41477664

 

 

 

 

 

Bir önceki yazımız olan Koronavirüs İle İlgili Sahte Haberleri Nasıl Ayırt Ederiz? başlıklı makalemizde covid-19, koronavirüs ve sahte haber hakkında bilgiler verilmektedir.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here