Ana sayfa Kendine Yardım İzolasyonu Yalnızlığa Dönüştürmemek

İzolasyonu Yalnızlığa Dönüştürmemek

232
https://pixabay.com/tr/photos/insanlar-adam-kentsel-%C5%9Fehir-modeli-2590616/

Küresel çapta paniğe sebep olan koronavirüs için bilinen en etkin mücadele şekli sosyal izolasyon. Birçok ülke salgının yayılmaması için mutlak bir sokağa çıkma yasağı uygulamasına başladı. Ülkemizde ise 65 yaş üstüne sokağa çıkma yasağı getirildi ve kalanlar için de sağlık bakanlığı ve diğer devlet yetkilileri tarafından sürekli olarak #EvdeKal, #Hayatevesığar çağrıları yapılıyor. Birçok kişi bu çağrılara kulak vererek evden zorunlu haller dışında çıkmamaya, diğerleri ile temas etmemeye gayret gösteriyor. Ancak ne kadar süreceği belli olmayan sosyal izolasyon süreci, özellikle tek başına yaşayanlar için zorlu geçiyor.

Peki bu izolasyonun zarar verici bir yalnızlığa dönüşmemesi için neler yapabilirsiniz?

1. Telefonla konuşun ya da görüntülü arama yapın.

Evet sosyal medya hesaplarından yazışmak iletişimde kalmanın bir yolu, ancak sevdiğiniz insanların sesini duymak veya yüzlerini görmek yalnızlık ve depresyona karşı çok daha etkilidir. Hatta eğer mümkünse bu görüşmeleri günlük belirli saatlerde düzenli olarak gerçekleştirin, belirli bir rutininiz olsun.

2. Sıcak şeylerle teması arttırın.

Bu madde sizi şaşırtabilir ancak araştırmalar sıcaklığın, fiziksel temasın nöral bağlantıları tetiklediğini ve beyinde ‘bağlanma’ hislerini harekete geçirdiğini gösteriyor. Bu yüzden mümkün oldukça sıcak duş alın, kendinize sıcak içecekler yapın ve sıcak, yumuşak battaniyenin altında olmanın tadını çıkarın.

3. Kitaplar, filmler ve dizilerdeki fantastik dünyalara dahil olun.

Araştırmalar, kişinin kendini yalnız hissettiği zamanlarda okuduğu ya da izlediği sanal karakterlerle özdeşleşmenin kişiye bir aidiyet hissi verebildiğini gösteriyor. Yani öyle görünüyor ki, ‘sanal dünyalarda kaybolmak’ kimi zaman gerçekten de sorunları ve yalnızlığı unutturuyor.

4. Eski fotoğraflarınızı ve anılarınızı gözden geçirin.

Eğer fotoğraf albümlerinizi düzenlemek gibi bir fikriniz varsa şimdi tam sırası! Eskiden yaşadığınız güzel anılara dönmek sizi hem sevdiklerinize daha yakın hissettirecek hem de yalnızlık hissinizi giderecektir.

5. Sanal ortamda verilen kurslara katılın.

Evde olmak demek kursların, spor egzersizlerinin bitmesi anlamına gelmiyor. Günün gereksinimlerine uyum sağlayan pek çok kurum ya da kişi kursları online veriyor. Instagram gibi platformlarda bazı spor hocaları günün belirli saatlerinde canlı yayın açıyor ve kişisel antrenörle çalışmak gibi spor imkanı sağlıyor. Antropoloji, sosyoloji, psikoloji, biyoloji… Neredeyse her alanda, bu alanlarda uzman kişiler çeşitli platformlarda söyleşiler, konferanslar veriyor.  Bu online kurslara olabildiğince aktif şekilde katılmak, diğerleri ile sosyal etkileşiminizi arttıracak ve sizi tekrar canlı hissettirecektir.

 

 

Kaynaklar

https://www.psychologytoday.com/us/blog/in-love-and-war/202003/10-ideas-coping-loneliness-during-social-distancing

Bir önceki yazımız olan Koronavirüs İle İlgili Sahte Haberleri Nasıl Ayırt Ederiz? başlıklı makalemizde covid-19, koronavirüs ve sahte haber hakkında bilgiler verilmektedir.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here