Ana sayfa Gündem Salgın Sürecinde Neden Bazı İnsanlar Hala Dışarı Çıkıyor?

Salgın Sürecinde Neden Bazı İnsanlar Hala Dışarı Çıkıyor?

207
https://pixabay.com/tr/photos/sokak-cadde-trafik-adam-insan-2322861/

Sosyal izolasyon şu anda koronavirüsün yayılmaması için en etkili önlem olarak gözüküyor. Bu doğrultuda birçok ülke kısmi ya da tamamen sokağa çıkma yasakları getirmiş durumda. Ancak insanların bir kısmı bu yasakları sürekli olarak deliyor ve dışarı çıkmaya devam ediyor. Örneğin 6000’in üzerinde kişinin hayatını kaybettiği İtalya’da geçtiğimiz bir günde 9.600 kişinin sokağa çıkma yasağını deldiği görülmüştür. Türkiye de benzer şekilde ilerliyor. Ülkemizde 65 yaş üstüne sokağa çıkma yasağı getirilmesine rağmen dışarı çıkanların büyük bir kısmını yaşlılar oluşturuyor. Bu durum sosyal medyada sıklıkla paylaşılıyor ve sokağa çıkan insanlar bencil, sorumsuz, cahil, kötü niyetli, akılsız gibi sıfatlarla nitelendiriliyor. Gerçekten bütün dünyanın yoğun önlemler aldığı, dünya genelinde 16000’in üstünde can kaybına neden olan böylesi ciddi bir salgın zamanında bazı insanlar neden dışarı çıkıyor?

1. Olayın ciddiyetini kavrayamadıkları için

Bu belki de karşımıza çıkan en büyük neden. Her ne kadar sosyal medyada ve önemli bilimsel kaynaklarda durumun ciddiyeti paylaşılsa da bazı insanların bu kaynaklara erişimleri yok. Bu da onları sadece kulaktan dolma bilgilerle hareket ettiriyor, durumu hafife almalarına neden oluyor.

2. Sadece istedikleri şeyleri duydukları için

İnsanların kendi inandıklarını destekleyen şeyleri arama, karşıt kanıtları yok sayma eğilimi olduğu bilinen bir gerçek. Özellikle bu teknoloji çağında aradığımız cümleleri bulmak hiç de zor değil.  Zaten virüsün çok tehlikeli olmadığı inancını taşıyan bir kişi için  kendi inancını destekleyen açıklamak duymak, önlem alma ihtiyacını tamamen ortadan kaldırıyor.

3. İnanmadıkları için

Ne yazık ki bazı kişilerde olayın bir komplo olduğuna, kendilerini etkilemeyeceğine yönelik inançlar mevcut. Bu nedenle herhangi bir önlem almıyorlar.

4. Kafaları karıştığı için

Televizyonda, sosyal medyada birbirinden bağımsız pek çok açıklama dönüyor. Bazı insanlar için güvenilir bilgiyle güvenilir olmayan bilgiyi ayırt etmek zor olabiliyor. Bazı haberler virüsün sadece yaşlıları etkilediğini söylüyor, bazılarıysa normal gripten farksız olduğunu. Bu gibi sorumsuzca yapılan yayınlar insanların kafasını bulandırıyor, gençlerin durumu hafife alıp dışarı çıkmalarına sebep oluyor. Bu bağlamda sahte haberleri gerçek bilimsel bilgilerden nasıl ayırt edebileceğinize dair yazımıza göz gezdirebilirsiniz. 

5. Çevrelerinde sosyal izolasyona uymayan kişiler olduğu için

Davranışlar bulaşıcıdır. Sosyal varlıklar olarak çevremizdekilerden sürekli olarak etkileniyoruz. Çevresinde sürekli dışarı çıkan ve başına bir şey gelmeyen insanlar varsa kişi, ‘dışarı çıkmanın tehlikeli olmadığı’ sonucuna ulaşıyor ve bu doğrultuda hareket ediyor.

Bütün bunların çözümü doğru bilgilendirmeden geçiyor. Eğer çevrenizde bu şekilde davranan kişiler mevcut ise, onların doğru bilgiye ulaşmasına yardımcı olabilir, virüse dair gerçekleri öğrenmelerini sağlayabilirsiniz.

 

 

Kaynaklar

https://www.psychologytoday.com/us/blog/making-evil/202003/why-some-people-are-still-not-staying-home

https://edition.cnn.com/2020/03/23/europe/coronavirus-lockdown-flouted-italy-uk-intl-gbr/index.html

https://www.worldometers.info/coronavirus/

Bir önceki yazımız olan Tarihteki Büyük Salgınlar- Ne Kadar Üstesinden Geldik? başlıklı makalemizde aids, büyük salgın ve çiçek hastalığı hakkında bilgiler verilmektedir.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here